Fotboll för barn Järfälla Jakobsberg – Trix Bollskola
Plats:
Berghemskolan
Blixtvägen 28-30
177 70 Jakobsberg
Gymnastiksalen, längst ner på skolgården.
Karta
Start:
Vårterminen 2025 startar vecka 8
Lovdagar:
Uppehåll för lov vecka 9, 15 och 16
Sista tillfället i salen vecka 19
Pris: 1995 kr per termin
T-shirt och gympapåse till alla nya elever
Boka nu - betala senare med
Kurser i Järfälla Jakobsberg Vårterminen 2025
Trix 2-3 år (med en förälder), Söndag 11.40-12.20 Ledare: SelmaTrix 4-6 år, Söndag 12.30-13.10 Ledare: Selma och Ellen
På detta center har vi även dessa kurser
Prova på med kvalitetsgaranti
Är ni inte nöjda efter första kurstillfället på terminen erbjuder vi full återbetalning av hela kursavgiften. Avbokning behöver ske senast 24 timmar efter första kurstillfället på terminen.
Avslutning på Cirkus ingår i vårens kurs
Nya elever får en t-shirt och gympapåse denna termin!
Trix t-shirt och gympapåse
Trix fina tränings t-shirt för både tjejer och killar. Baksidan har ett tryck med Trix-logga. Material: 100% polyester mesh.
Ledare i Berghemskolan

Selma
Stockholm Bromma, Järfälla Jakobsberg

Josefine
Järfälla Jakobsberg
Om Trix fotbollsskola för barn i Järfälla Jakobsberg
Börja spela fotboll med oss på Trix Bollskola i Järfälla Jakobsberg. Hos oss får barn 2-6 år spela fotboll på ett roligt och varierat sätt. Vi spelar inomhus och klasserna är mixade. Varje elev tar med sig en egen fotboll till lektionerna. En termin är på 10 veckor och varje lektion är 40 minuter lång.
Idé och kvalité För varje kurs finns en genomarbetad kursplan med övningar. Ditt barn utvecklas steg för steg. Vi övar på att driva, passa och skjuta på ett lekfullt sätt. Vi tränar också koordination och samarbete.
Våra ledare i Järfälla Jakobsberg
Alla Trix ledare är välutbildade och engagerade. De har hjärtat på rätta stället.
Kul avslutning på Cirkus!
Vårterminen 2025 avslutar vi på riktig Cirkus. Det sker i samarbete med Brazil Jack. Eleverna får då visa vad de lärt sig och hunden Trix hälsar på.
Välkommen!
Info in english.
Läs mer om åldersindelning, föräldramedverkan och bollar
Åldersindelning
2-3 år - Eleven behöver ha fyllt 2 år innan kursstart.
4-6 år - Eleven behöver fylla 4 år under samma år som kursen pågår.
Föräldramedverkan
2-3 år - en förälder deltar aktivt under hela lektionen. Syskon kan inte medverka inne på lektionen.
4-6 år - Om ditt barn behöver dig som förälder med inne på lektionen för trygghet är en förälder per barn välkommen att delta aktivt på lektionen. Syskon kan ej delta. Undvik mobiltelefon, ge ditt barn uppmärksamhet och glada hejarop så får vi en bra lektion.
Extra stöd
Ibland behöver barn extra stöd för att kunna delta på kursen. Om våra fotbollsledare upplever att ditt barn behöver dig som förälder närvarande, kontaktar vi er. Då önskar vi att en förälder närvara som trygghet och stöd för ert barn.
Egen boll
Ta med egen boll till lektionerna. Yngre gruppen går det bra med plastboll och äldre gruppen en liten fotboll. Då kan alla elever göra alla övningar direkt och vi slipper köer.
Cirkusavslutning: Vårens sista tillfälle är på Cirkus Brazil Jack. Eleven och en förälder har gratis inträde och övriga familjemedlemmar och vänner löser biljett till en avgift.